Da li Vaša dizajnerska agencija ili štamparija koristi čudne izraze koje ne razumijete?
Akronimi poput CMYK i RGB? Ako Vam nisu objasnili, vjerovatno ste samo klimnuli glavom i pretvarali se da razumijete. Da objasnimo…
Šta znače ovi akronimi?
CMYK: cijan-magenta-žuta-crna (Cyan-Magenta-Yellow-Black)
RGB: crveno-zeleno-plavo (Red-Green-Blue)
Koja je razlika između CMYK i RGB?
CMYK i RGB boje se različito prikazuju ovisno o tome za koji se medij koriste, bilo da se radi o web-u ili kod štampanja. Idemo malo u detalje…

Kombinacije CMYK boja
Ako štamparija koristi metodu digitalne štampe, štampaju boju na papiru koristeći CMYK boje. Ovo je režim sa četiri boje koji koristi boje cijan, magenta, žutu i crnu u različitim količinama za stvaranje svih potrebnih boja prilikom štampanja. To je proces oduzimanja, što znači da svaka dodatna jedinstvena boja znači da se više svjetlosti uklanja ili apsorbira kako bi se stvorile boje. Kada se prve tri boje zbroje, rezultat nije čista crna, već vrlo tamno smeđa. Oznaka “K” boju ili crna se koristi za potpuno uklanjanje svjetlosti sa odštampane slike, zbog čega oko samo percipira boju kao crnu.
RGB je kombinacija boja koja je povezana sa elektronskim display-ima, kao što su CRT, LCD, LED monitori, digitalni fotoaparati i skeneri. To je aditivni tip režima boja koji kombinuje primarne boje, crvenu, zelenu i plavu, u različitim stepenima kako bi se stvorio niz različitih boja. Kada se sve tri boje kombinuju i prikažu u svom punom obimu, rezultat je čista bijela. Kada se sve tri boje kombinuju do najnižeg stepena ili vrijednosti, rezultat je crna. Softver kao što su programi za uređivanje fotografija koriste RGB režim boja jer nudi najširi raspon boja.
Kako da znamo kada koristiti CMYK a kada RGB boje?
Ukratko, ako ćete nešto štampati, kao što je vizit karta, memorandum, faktura ili bilten, koristite CMYK. CMYK ne uključuje bijelu boju jer se pretpostavlja da će biti odštampano na bijelom papiru i ovisno o postotku svake boje koja se koristi, bijela sa papira će se koristiti za popunjavanje prostora, čime će se pojaviti svijetlije nijanse.
Ako je to nešto što će se prikazivati samo digitalno, (na internetu ili drugoj digitalnoj prezentaciji) koristite RGB. Internet je podešen da radi isključivo sa RGB bojama i iza toga stoji jednostavno objašnjenje. Digitalni monitor se sastoji od malih jedinica koje se nazivaju pikseli. Ovi pikseli se sastoje od tri svjetlosne jedinice, jedne za crvenu, jednu za zelenu i jednu za plavu. RGB vrijednosti se primjenjuju na ove piksele, na taj način postavljajući svjetlinu za svaku od svjetlosnih jedinica u svakom pikselu.
Treba znati da ne postoji savršena korelacija između dvije vrste boja, ali kada se pretvore, može se postići vrlo blisko podudaranje.
Kako se CMYK i RGB različito prikazuju?
Ove boje se različito prikazuju na osnovu količine bijelog prostora koji je već obezbjeđen i koliko je potrebno „mješanja“ boja.
Da bi se dobila ispravna boja na svim medijima, boje se moraju konvertovati.
RGB šema ima veći raspon boja od CMYK i može proizvesti boje koje su “jarke i živopisnije. Ove boje su izvan opsega CMYK za reprodukciju i biće tamnije i da kažemo “dosadnije” ili čak i blijeđe na štampi nego što se vidi na monitoru ili displeju.
Budući da RGB režim boja ima pun raspon boja, dokumenti prikazani u CMYK modu uvijek će se precizno prikazati na ekranu. RGB boje se, međutim, neće nužno pojaviti u štampi kao na ekranu. Da biste precizno odštampali dokument ili sliku, boje se moraju pravilno konvertovati iz originalnog RGB formata u CMYK. To je moguće uraditi korištenjem softvera kao što je Adobe Photoshop ili Adobe Illustrator. Shodno tome, ista slika prikazana na monitoru računara možda neće odgovarati onoj odštampanoj u publikaciji.
Primjer razlike u bojama CMYK i RGB
Ispod je primjer fotografije originalno proizvedene u RGB bojama i naknadno “pretvorene” u CMYK boje kao što je prikazano na monitoru računara.
Obratite pažnju kako su boje mnogo življe na RGB slici.